2014 - bardzo dobry rok dla rynku nieruchomości

Aktualności
piątek, 20 lutego 2015 17:50

 

Budowa domówRekordowa liczba transakcji, spore zróżnicowanie wartości mieszkań w zależności od dzielnic. Słowem rok - najlepszy od lat - pod względem sprzedaży na rynku pierwotnym dla branży deweloperskiej - to najważniejsze wnioski z raportu REAS, przedstawionego we Wrocławiu 19 lutego, podczas briefingu mieszkaniowego.

- Z podsumowania całego 2014 roku wynika, że był to najlepszy pod względem sprzedaży rok w historii polskiej branży deweloperskiej. Oczywiście po boomie z roku 2007. Rekordowemu poziomowi sprzedaży towarzyszył blisko dwukrotny wzrost liczby mieszkań wprowadzonych do oferty w porównaniu z rokiem 2013. Tak było w całej Polsce - wylicza Katarzyna Kuniewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz Rynku REAS.

Badania obejmują również wrocławski rynek deweloperski. Według nich wartość rynku (umowy deweloperskie) we Wrocławiu w 2014 r. szacowana była na blisko 2 mld zł. W IV kw. 2014 r. liczba mieszkań sprzedanych była o 257 mieszkań wyższa od liczby wprowadzonych do sprzedaży.

W 2014 r. deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 7,2 tys. mieszkań, a w tym samym czasie nabywców znalazło aż 6,5 tys. lokali. Najwięcej mieszkań oferowano w dzielnicy Krzyki (37 proc.), najmniej na Starym Mieście (9 proc.). Przeciętna cena m2 lokali mieszkalnych i apartamentów na rynku pierwotnym wyniosła 6,14 tys. zł. Ceny wahały się od 5,11 tys. zł za m2 na Psim Polu (cena w ofercie) do 7,17 tys. zł za m2 na Starym Mieście (cena w ofercie).

Analitycy zgodnie przyznają, że w 2015 r. będzie zdecydowanie trudniej osiągnąć takie wyniki. Powód? W ubiegłym roku zakupu nowych mieszkań dokonywali w dużej mierze nabywcy, obawiając się zmian polityki kredytowej. Tylko do końca 2014 roku przy zaciąganiu kredytu hipotecznego obowiązywał 5-procentowy wkład własny ceny mieszkania. Obecnie jest to już 10 procent wkładu.

Deweloperzy zmieniają dzielnice Wrocławia

Ponad pół miliarda złotych przeznaczyli na inwestycje w 2014 r. wrocławscy deweloperzy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Podczas czwartkowego briefingu mieszkaniowego przedstawiono efekty pracy w ubiegłym roku oraz plany na 2015 r.

Według samych szacunków w 2014 r. na inwestycje we Wrocławiu deweloperzy PZFD przeznaczyli 580 mln zł. Dzięki temu powstało blisko 2,4 tys. gotowych mieszkań, a kolejne inwestycje są realizowane.

Dobrze zapowiada się również 2015 r., w którym - według planu - inwestycje deweloperów PZFD przekroczą 664 mln zł. W tym czasie rozpoczęta lub zakończona zostanie budowa w sumie ponad 3,8 tys. mieszkań.

Prace budowlane koncentrują się głównie w czterech wrocławskich dzielnicach od Środmieścia do Fabrycznej. Największą aktywność można zaobserwować w dzielnicy Krzyki. Tylko w 2014 r. gotowych było tam 1,16 tys. mieszkań, a w 2015 r. rozpoczętych bądź gotowych ma być jeszcze więcej - ponad 1,6 tys. mieszkań.

Miliony przeznaczone na inwestycje to nie tylko budynki mieszkalne wraz z lokalami usługowymi, którym najczęściej towarzyszą od nowa zaaranżowane tereny zielone, place zabaw, drogi dojazdowe, garaże i parkingi, czy też ścieżki rowerowe.

- Te dane wprost pokazują, że współodpowiadamy za Wrocław, który razem budujemy. W wielu miejscach, przez lata powstały, zupełnie nowe osiedla, a wręcz dzielnice. Tak się dzieje również dzięki aktywności deweloperów zrzeszonych w PZFD - podsumowuje Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Komentarze   

 
0 #1 profile 2018-10-30 17:24
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież