Za sterami domu

Dom i ogród
piątek, 05 października 2012 10:01

Na pozór zwyczajny. W rzeczywistości redukuje obowiązki i pozwala cieszyć się wolnym czasem po pracy lub pojechać na urlop, o nic się nie martwiąc. Dom inteligentny to dom „szyty na miarę”, czyli udoskonalona wersja tradycyjnego rozumienia tego miejsca. Ma za zadanie spełniać oczekiwania mieszkańców i odpowiadać na ich rzeczywiste potrzeby, których jest zapewne wiele. W jaki sposób to robi – tłumaczy MACIEJ KAPICA z firmy eKap Maciej Kapica – Systemy Inteligentnych Budynków.

fot. gira gmbh kadr

Pierwszym zwiastunem automatyki domowej był prymitywny komputer do sterowania domem ECHO IV, stworzony w 1966 roku przez amerykańskiego inżyniera Jima Sutherlanda. Projekt ten jednak nigdy nie został skomercjalizowany. Terminu „inteligentny dom” po raz pierwszy użyło i rozpowszechniło Amerykańskie Stowarzyszenie Deweloperów w 1984 roku. Kiedy w latach 70. XX wieku wynaleziono mikrokontrolery, koszty elektrycznych systemów sterowania znacznie spadły. Wtedy technologia ta została zaadaptowana przez producentów urządzeń oraz branżę usług budowlanych. Automatyka domowa cały czas intensywnie się rozwija, dlatego inteligentny dom przestaje być obiektem nieosiągalnym.

Posiadanie domu wiąże się z mnóstwem obowiązków i czynności, które musimy wykonywać każdego dnia. Dom inteligentny charakteryzuje się komfortem użytkowania, który polega na wyręczaniu mieszkańców w wielu zajęciach. Dzięki temu mogą oni zapomnieć o takich czynnościach, jak np. podlewanie ogrodu, sprawdzanie, czy wszystkie okna są zamknięte, gdy na zewnątrz wieje silny wiatr, wyłączanie urządzeń, rolet i świateł, gdy wychodzą na spacer. Kolejny przykład może stanowić wyręczenie domowników w dozowaniu paliw do pieca, regulowaniu temperatury pomieszczeń i wiele innych.
Oprócz wygody, dom sterowany to również bezpieczeństwo. Automatyka odciąża bowiem jego mieszkańca nie tylko od codziennych czynności, ale również od tych poważniejszych i zdecydowanie rzadziej spotykanych, jak np. awaria rury wodociągowej. Co zyskujemy dzięki inwestycji w dom inteligentny?
–-Komfort – dzięki różnorodnym możliwościom sterowania swoim domem.
–-Oszczędność czasu – większość codziennych czynności wykonywanych w celu utrzymania domu, przejmują odpowiednio zaprogramowane i zintegrowane podsystemy.
–-Bezpieczeństwo – nawet gdy nie ma nas w domu, możemy zasymulować swoją obecność, sterując odpowiednimi funkcjami domu.
–-Oszczędności w długim okresie – instalacja systemów inteligentnych to zazwyczaj wyższy koszt, niż uruchomienie tradycyjnej instalacji elektrycznej. Jednak z czasem obserwuje się oszczędność energii, wody itd.
–-Usamodzielnienie i wzrost jakości życia dla osób starszych i niepełnosprawnych.
–-Szybkość projektowania i instalacji – zapewniają możliwie najszybsze wprowadzenie się do domu bądź mieszkania.

Inteligentnym domem steruje się intuicyjnie. Bardziej technicznie rzecz biorąc, mogą to być zwykłe przyciski znane z tradycyjnych instalacji, bardziej rozbudowane, tzw. inteligentne przyciski, np. z dynamicznie zmieniającymi się funkcjami klawiszy, stacjonarne panele dotykowe, przenośne panele, jak np. iPad, telefony komórkowe i smartfony. Sterować możemy również z komputera stacjonarnego czy laptopa, ze swojej kanapy, jak i z każdego innego miejsca na świecie. Możemy sterować dotykiem, obecnością, dźwiękiem, obrazem i ruchem, przewodowo i bez kabli. Dobrze zaprojektowany inteligentny dom może wyglądać dla użytkownika i działać pozornie tak samo, jak ten wyposażony w tradycyjną instalację. Z tą jednak różnicą, że inteligentny dom „zrobi i pomyśli” o wielu rzeczach za nas.
Inteligentne rozwiązania są dedykowane przede wszystkim dla osób, które często wyjeżdżają. W takim domu doskonale poczują się też rodziny z dziećmi, osoby lubiące nowinki techniczne oraz dbające o środowisko naturalne. Inteligentny dom to także wygoda i duże ułatwienie mieszkania dla osób starszych i ograniczonych ruchowo.

opr. Elżbieta Małoszyc

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież