Dobre rośliny w naszym domu

Dom i ogród
środa, 26 marca 2014 08:10

Wszystkie rośliny mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, poprzez wydzielanie wszelakiego rodzaju związków chemicznych. Rośliny poprawiają samopoczucie, dodają sił, a czasem leczą. Lecz pamiętajmy powinniśmy je dobrze dobrać.
Kwiaty to nie tylko uciecha dla oka, wydzielają one również substancje mające znaczący wpływ na nasz organizm.
Musimy również pamiętać, iż w każdym pomieszczeniu powinniśmy mieć różne rośliny.
Najlepiej jest posiadać rośliny doniczkowe – dłużej się utrzymują i bez przerwy produkują czyste powietrze. Rośliny doniczkowe dostarczają również tlen i zabierają dwutlenek węgla, którym się żywią.
Poniżej przedstawione zostanie kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować w umieszczaniu naszych roślin.
Rośliny doniczkowe w odpowiednich miejscach mieszkania rosną bujne i pięknie kwitną, nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn. Wskazana jest również wiedza, jakie gatunki i gdzie postawić, aby czuły się u nas dobrze.
SALON
Miejsce gdzie spędzamy dużą część naszego czasu, dobrze jest otaczać się kwiatami, które pochłaniają zanieczyszczenia, oddają powietrzu wodę z podłoża, dzięki czemu są naturalnymi nawilżaczami. Tutaj warto postawić anturium, draczny, diffenbachię, figowce, daktylowca niskiego, marantę, skrzydłokwiat, szeflerę. Łatwo się je uprawia i nie są zbyt wymagające. Lubią naturalne światło i wilgotne podłoże.
POKÓJ DZIECIĘCY
Warto postawić na parapecie rośliny ozdobne: fiołki afrykańskie, begonie wyniosłą, nerterę, hippeastrum lub paprocie. Należy jednak pamiętać, że jeśli w pokoju mieszka kilkulatek rośliny stawiajmy wyżej niż jego rączki.
SYPIALNIA
Większość roślin w procesie fotosyntezy oddaje tlen w ciągu dnia a pobiera go nocą, jednak niektóre rośliny właśnie nocą dotleniają atmosferę. W sypialni dobrze postawić rośliny tropikalne, lecz dobrze będziemy się czuć w towarzystwie paproci, palm, zielistka czy figowca sprężystego.
PRZEDPOKÓJ
Raczej sporadycznie stawiamy kwiaty w przedpokoju, z uwagi na małą ilość światła. Do przedpokoju możemy postawić wilczomlecz, cyprys, aspidistra, warto jednak co jakiś czas przestawić rośliny w bardziej doświetlone miejsce.
KUCHNIA
Tutaj godne polecenia są wszelkiej maści zioła w doniczkach. Oprócz tego, że przyozdobią nasz parapet, to możemy z nich korzystać jako przyprawy. W sklepach możemy spotkać szałwię, miętę, bazylię, rozmaryn. W kuchni na parapecie możemy postawić również rośliny światłolubne np. pelargonie, trzykrotki lub kaktusy. W ciepłej i wilgotnej kuchni dobrze będą się czuły również skrzydłokwiaty, paprocie i fikusy.
ŁAZIENKA
Niewiele możemy spotkać roślin do łazienki, tym bardziej kiedy łazienka jest bez okna. Nie ma roślin które rosną w całkowitej ciemności. Jednak jeśli w naszej łazience jest okno powinniśmy stawiać rośliny przy oknie. Jest kilka gatunków które lubią wilgotne i słabo oświetlone pomieszczenie. Należą do nich palmy, cyklameny, chryzantemy, filodendron lub fiołek afrykański.
hch

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież